Quick Links
Skip to main contentSkip to navigation

Broken Arrow Public Schools

Working...

Ajax Loading Image

 

Administration Staff

Administration Support Staff

Attendance Office

Counseling Office

Health Office

Media Specialist - Gina Rackley

Principal's Secretary - Christine McMorris

Receptionist - Virginia Drummond

Registrar - Heather Paddock


Please utilize Canvas to send an email to any teacher listed below.

Language Arts

Department Chair:  Derek Auffenorde

Kialey Cochrane
Haley Cooper
Breonna Davis
Julia Dierker
Shannon Jackson
Abigail Nance
Jilanne Pratt
Adrienne Preston
Debbie Romo

Social Studies

Department Chair:  Arica Loyd

Tom Ballenger
Ellen Buchanan
Jonathan Bullock
Jonathan Green
Richard Holden
Arica Loyd
Jason Mullins
Cole Roberts
Michael Seng
Tyler Winter
Jonathan Worley

Math

Department Chair:  Michelle Reynolds

Stefany Baltazar
Kari Bergeron
Bret Brown
Anthony Buzzelli
Maranda Jessie
Donna Jones
Tammy Mastin
Tiffany Potter
Angela Zeiler

Science

Department Chair:  Bianca Melendez

Richard Dixon
Madison Glennie
Heather Martinez
Tara McCall
Jennifer McMillan
Alex Molina
Jessica Read
Jordan Schmoker
Melinda West

Electives

Foreign Language

Department Chair:  Angela Collier

Carolyn Kelly
Rosy Meza
Kathleen Muskrat
Elise Nichols
Karen Walsh

Business Technology

Department Chair:  Kim Felton

Sarah Galbreath (Chromebook Teacher)
Tammy McDermott - Tulsa Technology
James Miner
Megan Tobjy

Fine Arts

Art - Denise Harris
Art - Drew Ukens

Band - Kyle Hamrick
Band - Kyle Smith

Drama - Amy Burkhalter

Orchestra - Kim Ricard

Percussion - Adam Weinken

Speech & Debate - Robert Walters

Vocal Music - Daniel Taylor

Leadership

Lynsey Kelleher

Physical Education

Kasandra Embrey
Keary King

In School Placement (ISP)

Gerald Davis
Tanner St. John

Vocational

Family & Consumer Science - Lauren Seidenberger

Federal Programs

Myrna Ferguson - English Learner Teacher
Katelyn Rylander - English Learner Teacher

Olga Hagyari - English Learner Assistant

Title VI Youth Development - Sherry Bogart

Special Education

Department Chair:  Susan Gaylor

Teacher - Brittany Costello
Teacher - Katherine Fly
Teacher - Elizabeth Gottsch
Teacher - Amanda Masters
Teacher - Deanna McDaris
Teacher - Aubrie Thompson
Teacher - Kristi Thompson
Teacher - Shean Watson-Ivy

Behavior Coach - Paige Colley
Behavior Coach - Maurice Wallace

Paraprofessional - Gwynne Blakey
Paraprofessional - Mahlik Davis
Paraprofessional - Dquan Doyle
Paraprofessional - Nicole Grover

Psychologist - Shannon Davis

Speech Pathologist - Hannah Craft